Hem
(Alexander Zemlianichenko / AP)

McDonald’s storsatsar – ska bygga 8 800 restauranger

Snabbmatsjätten McDonald’s panerar att expandera rejält de närmaste åren, skriver CNBC. Fram till och med 2027 vill bolaget öppna drygt 8 800 nya restauranger och öka antalet medlemmar i lojalitetsprogrammet med 100 miljoner globalt.

Efter 2024 är målet en omsättningstillväxt på 2,5 procent.

McDonald’s presenterade de nya målen inför bolagets kapitalmarknadsdag på onsdagen.

Aktien handlades i det närmaste platt på Wall Street.

Vinterns smartaste investering

Är noteringsklimatet på väg att bli hett igen? Vad händer med bomarknaden när alla bundna lån löper ut? Och blir det något tomterally på börsen?

Med Omni Ekonomi, Omnis systerapp, får du alla affärsnyheter du behöver på ett ställe, med dagliga aktieanalyser, kommentarer från experter och fördjupning och förklaring av utvecklingen på marknaderna.

Annonsfri läsning och möjlighet att dela din prenumeration med en vän eller familjemedlem ingår.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen