Microsoft bjuder över 600 miljarder för gamingbolag
Microsoft lägger ett bud på gamingbolaget Activision Blizzard värt 623 miljarder kronor, vilket motsvarar en premie på 45 procent mot den senaste stängningskursen. Det bekräftar it-jätten i ett pressmeddelande efter att WSJ först rapporterat om att affären var på gång.
Activision Blizzards aktie rusar 37 procent i Wall Streets förhandel medan Microsoft backar drygt 1 procent på nyheten.
Enligt WSJ är förvärvet Microsofts största hittills. Det uppges också vara den största affären i spelsektorn någonsin. När transaktionen är genomförd blir Microsoft världens tredje största spelbolag sett till intäkter, bakom Tencent och Sony.
Microsofts vd Satya Nadella säger i pressmeddelandet att gaming är den mest spännande underhållningsformen just nu och kommer att spela en nyckelroll i att utveckla metauniversum.