Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Försvarsminister Peter Hultqvist (S), ÖB Micael Bydén. Arkivbild.
Försvarsminister Peter Hultqvist (S), ÖB Micael Bydén. Arkivbild. (TT)
Försvarssatsningen

Ministern kallade till krismöte om försvaret

Av Nina Bos
Publicerad: 6 feb. 2016
ANNONS

Försvarsminister Peter Hultqvist kallade förra veckan överbefälhavare Micael Bydén och Försvarsmaktens generaldirektör Peter Sandwall till ett krismöte, skriver SvD. Anledningen var försvarets skenande kostnader, uppger en källa.
Enligt tidningen har tjänstemännen på försvarsdepartementet sedan en tid tillbaka fått ”tydliga signaler” om ökande kostnader som inte matchas av den budget som försvaret har räknat fram.
Kristdemokraternas försvarstalesman Mikael Oscarsson säger till tidningen att regeringen och försvarsministern måste ”lägga alla kort på bordet och rapportera hur det går”:
– Det här är väldigt allvarliga uppgifter som nu kommer fram.

ANNONS
Försvarsmakten fick förra våren ett tillskott på 10,2 miljarder kronor fördelat över fem års tid
Svenska Dagbladet
Kostnaderna för materialinvesteringar kan bli ”flera miljarder” dyrare än de ursprungliga beräkningarna visade (3 februari)
bakgrund · Svenska Dagbladet
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
FörsvarssatsningenFörsvarsdepartementetFörsvarsmaktenPeter SandwallMicael BydénPeter HultqvistMikael OscarssonKristdemokraternaRegeringenPolitik

Dockstavarvet får stororder på stridsbåtar

Dockstavarvet har fått en stororder av Försvarets materielverk FMV på 18 nya stridsbåtar till marinen, rapporterar Allehanda.

8 juli 2017, 17.05
Stridsbåt 90 under ubåtsjakten i Nämndöfjärden i oktober 2014.

Hultqvist KU-anmäls för ubåtsaffär

Försvarsminister Peter Hultqvist (S) har KU-anmälts anklagad för att ha undanhållit viktig information i samband en ubåtsaffär, skriver SvD. Bakom anmälan står Allan Widman (L), ordförande i försvarsutskottet. Han menar att Hultqvist inte underrättade riksdagen om att mångmiljardaffären om ubåten A26 innehöll ett exportvillkor – vilket i förlängningen kan göra ubåtarna dyrare för försvaret. – Försvarsministern har inte informerat riksdagen om de risker som är förenade med den svenska beställningen av ubåtar, säger Widman till SvD.

14 april 2016, 17.53

Uppgift: Felräkningar kan kosta försvaret miljarder

Försvarsmakten gjorde felräkningar i sina underlag till försvarsbeslutet, skriver SvD. Anslagsökningar på 10,2 miljarder kronor riskerar nu att ätas upp. – Bilden nu är att man i princip har räknat fel på varenda punkt på den lista ÖB presenterade och åt fel håll dessutom, så kostnaderna kommer att öka och allting kommer att bli dyrare, säger en källa som SvD kallar ”väl insatt”. Dessutom finns det fler ekonomiska frågetecken som Försvarsmakten står inför, skriver tidningen och pekar bland annat ut kostnaderna för den nya superubåten A26 och de 60 nya Jas Gripen-planen som osäkra.

3 februari 2016, 20.27
Arkiv, presentation av ubåten A26 i Malmö