Hem
(Susan Montoya Bryan / TT / NTB Scanpix)

Motgift mot ormbett snart slut: ”Folk kommer dö”

100 000 människor dör varje år till följd av ormbett. Nu riskerar ännu fler att dö, efter att ett viktigt motgift slutat tillverkas och lagren börjar ta slut. Det varnar Läkare utan gränser, rapporterar Ekot.
”Tänk dig vad skrämmande det måste vara att bli biten av en orm, att känna smärtan och hur giftet sprider sig i din kropp, och sen veta att det kan döda dig och det finns ingen behandling, eller att du inte har råd att betala för den”, säger Gabriel Alcoba, medicinsk rådgivare på Läkare utan gränser, i ett pressmeddelande.
Det är framför allt boende i ormtäta områden i Asien, Latinamerika och Afrika som ligger i farozonen.
Läkare utan gränser uppmanar nu WHO och andra organisationer som arbetar med hälsofrågor att säkerställa att behandlingar och motgift kommer att finnas tillgängliga.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen