Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Nederländska artisten Duncan Laurence vann Eurovision 2019.
Nederländska artisten Duncan Laurence vann Eurovision 2019. (Jessica Gow / TT / TT Nyhetsbyrån)
Eurovision song contest

Nederländerna svänger – deltar inte i ESC 2027

Av Hannah Gustafsson
Publicerad: 27 okt.
ANNONS

Nederländerna kommer inte att delta i Eurovision song contest nästa år, skriver Reuters.

I slutet av september meddelade landet att de skulle återvända efter att ha bojkottat tävlingen på grund av Israels medverkan. Beskedet kom efter att produktionsbolaget Avrotros bytts ut mot NPO.

Men nu svänger även NPO och meddelar att man på grund av reaktioner från allmänheten kring Israel trots allt inte deltar.

– Vi har sedan en tid tillbaka vetat att Israels deltagande väcker olika reaktioner i samhället och leder till diskussion och splittring. Efter samråd med programbolagens styrelse har NPO därför beslutat att avstå från att delta 2027, säger mediedirektören Jurre Bosman i ett uttalande, enligt AFP.

ANNONS
Beskedet kom under tisdagen
Reuters  · Ofta betalvägg
Tjeckien meddelade tidigare i år att de lämnar tävlingen av ekonomiska skäl
AFP  · Ofta betalvägg
Eurovision kommer att sändas i Nederländerna trots beslutet att inte delta
eurovisionworld.com
Annons
Blommor till Halloween — se Euroflorists buketter och beställ med leverans till dörren
Euroflorist

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Eurovision song contestIsraelNederländernaEurovision song contestMusik

36 länder klara för att tävla i Eurovision nästa år

Nu är det klart att 36 länder kommer att tävla i Eurovision song contest nästa år i Bulgarien, skriver EBU i ett pressmeddelande.

I går 11.41
Dara vann ESC 2026 med låten ”Bangaranga”.

Tjeckien drar sig ur Eurovision – har inte råd

Tjeckien ska inte skicka in ett bidrag till nästa års Eurovision song contest, rapporterar TT. Orsaken är att det tjeckiska public service-bolaget måste spara drygt 160 miljoner kronor framöver. De planerar inte heller att sända tävlingen, enligt Eurovisionworld.com.

6 oktober, 14.48
Daniel Zizka tävlade för Tjeckien i årets Eurovision.

Nederländerna slutar bojkotta Eurovision – tävlar 2027

Nederländerna återvänder till Eurovision Song Contest år 2027, rapporterar SR Kulturnytt. I år bojkottade landet tävlingen på grund av Israels medverkan och krigföring i Gaza, och planen var att bojkotten skulle fortsätta.

23 september, 15.57
Nederländernas senaste bidrag i Eurovision var Claude som sjöng ”C’est La Vie” i Basel, Schweiz den 17 maj 2025.