Netanyahu om Trump: ”Vi är helt överens om Iran”
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu och USA:s blivande president Donald Trump har pratat med varandra tre gånger sedan Trumps valseger, rapporterar Times of Israel.
Netanyahu uppger att hans mål är att förstärka banden till USA och beskriver samtalen som ”givande och viktiga”.
– Vi är överens om att Iran utgör ett hot på alla plan, och farorna det innebär. Vi ser också att det ligger stora möjligheter framför Israel, i form av fred och expansion, säger han i ett uttalande.
Trump har indikerat att han kommer föra en hård politik mot Iran. Iran har också anklagats för att ha planerat att mörda Donald Trump.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen