Nio skidåkare dog 1959 – nu är Djatlovmysteriet löst
Ryska myndigheter har presenterat ett svar på vad som hände de nio skidåkare som dog under oklara omständigheter i norra Uralbergen 1959, skriver Reuters med hänvisning till ryska medier.
Händelsen har varit mytomspunnen och beskrivs som ett av Rysslands största mysterier. Mer eller mindre fantasifulla förklaringar har cirkulerat genom åren, däribland att skidåkarna attackerats av utomjordingar.
I själva verket slår utredare nu fast att orsakerna till tragedin i Djatlovpasset var flera – men naturliga. En lavin i kombination med dålig sikt och nedkylning ska ha lett till döden för expeditionen. När kvarlevorna hittades upptäckte man att delar i vissa fall saknades, däribland ögon och tunga, vilket förklaras med att vilda djur sargat kropparna.