Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Palestinier i Gaza City.
Palestinier i Gaza City. (Jehad Alshrafi / AP)
Mellanösternkrisen • Gazakriget

Nya israeliska attacker mot Gaza – minst 123 dödade

Av Jacob Ruderstam
Publicerad: 13 aug. 2025
ANNONS

Minst 123 personer har dödats i israeliska attacker mot Gaza det senaste dygnet, enligt det Hamasstyrda hälsodepartementet i Gaza. Samtidigt har attackerna mot Gaza City intensifierats inför den nya stora offensiven som Israel godkänt, skriver Reuters.

Vittnen och sjukvårdspersonal uppger att minst 25 palestinier sköts till döds när de försökte få tag på nödhjälp, rapporterar AP. Israel har inte kommenterat uppgifterna, enligt nyhetsbyrån.

Netanyahus plan att utöka offensiven i Gaza har mötts av hård kritik från länder och organisationer.

ANNONS
Antalet dödade det senaste dygnet är den högsta siffran på en vecka
Reuters  · Ofta betalvägg
Israels premiärminister öppnar på nytt för att palestinier ska lämna Gaza
AP  · Ofta betalvägg
Nödhjälp i Gaza delas ut av kritiserade Gaza Humanitarian Foundation
TT
Haaretz rapporterar löpande
live · www.haaretz.com
Al Jazeera rapporterar löpande
live · Al Jazeera
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
MellanösternkrisenGazakrigetMellanösternIsraelGaza

Livsviktigt FN-bistånd kapas – 500 000 palestinier drabbas

FN:s livsmedelsprogram WFP tvingas ”drastiskt minska livräddande bistånd” till Gazaremsan på grund av brist på finansiering, rapporterar BBC.

19 oktober, 09.30
Palestinsk flicka tar emot mat i Deir al-Balah i juli 2026.

Forskare: Sverige bör bryta med Israel omgående

Nästa svenska regering bör bryta med Israel och införa sanktioner mot landet, skriver samhällsforskarna Nina Gren och Helena Lindholm i ett inlägg på SvD Debatt.

12 oktober, 20.55
Arkivbild: Poster på Benjamin Netanyahu i Tel Aviv.

Palestinier från Gaza bygger nya liv i Mexiko genom maten

Mohammed Abed, 36, arbetade som systemingenjör i Gaza. I maj 2025 kom han till Mexiko med 17 släktingar efter att hans hem bombats och hans fyraåriga dotter Merna dött av svåra brännskador, enligt flera medier.

7 oktober, 23.24
Allt började med Mohammeds pappa Kamal, som flyttade till Mexiko. Efter hans död hjälpte sonen Shadi 18 släktingar från Gaza till Mexiko, där familjen nu säljer palestinsk mat.

Fadi: Det går framåt – de älskar palestinsk mat

Mexikos palestinska befolkning har ungefär fördubblats sedan 2022 och är i dag omkring 160 personer, enligt officiella siffror som Reuters tagit del av. Det är en liten del av de nära 1,9 miljoner människor som har tvingats lämna sina hem sedan kriget i Gaza började 2023.

7 oktober, 23.24
Mexiko har länge stött en tvåstatslösning och erkände Palestina som stat 2025. Relationerna har stärkts de senaste åren.