Över 3 000 gripna i Ryssland efter protester mot kriget
Sedan i torsdags har mer än 3 000 människor gripits i Ryssland i samband med protester mot landets invasion av Ukraina. Det rapporterar AFP med hänvisning till människorättsorganisationen OVD-Info.
”Under de senaste tre dagarna har minst 3 052 människor gripits”, skriver organisationen på Twitter.
Under lördagen har 467 människor som visat missnöje mot invasionen gripits i 34 ryska städer.
– Jag vill att Putin ska tas bort från sin post genom någon demokratisk eller juridisk process, säger en demonstrant i Moskva till BBC.
Runt om i världen har protesterna varit omfattande sedan Ryssland gick in i Ukraina. Bland annat i Stockholm samlades omkring 500 människor, skriver TT.
– Jag är frustrerad, arg och bär på stor smärta, säger Victoria Ivanova, 20, som deltog i demonstrationen i Stockholm.