Över 5 000 döda i USA – nära 900 senaste dygnet
I USA har nu 5 116 personer dött efter att ha smittats av det nya coronaviruset, rapporterar AFP med hänvisning till Johns Hopkins-universitetet.
Mellan tisdag och onsdag registrerades totalt 884 nya dödsfall i landet, den högsta siffran hittills under ett dygn.
Samtidigt steg antalet konstaterade fall i landet till 215 416 personer.
Under onsdagens presskonferens i Vita huset uppgav president Donald Trump att han överväger att stoppa inrikesflygen till de delar av USA som är värst drabbade av pandemin.
– Vi tittar definitivt på det, men när man börjar göra det börjar man verkligen sätta dit en bransch som är helt nödvändig, sa Trump.
Läs mer
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen