Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Ibrahim Baylan, Aida Hadzialic, Annika Strandhäll och Annelie Karlsson.
Ibrahim Baylan, Aida Hadzialic, Annika Strandhäll och Annelie Karlsson. (TT)
Regeringskrisen • Nya regeringen 2018

Partikällor i S tror på få ministerbyten i ny regering

Av Sandra Johansson
Publicerad: 8 juli 2021
ANNONS

Någon större ommöblering är inte att vänta när Stefan Löfven presenterar sin nya regering på fredag klockan 11, säger partimedlemmar till Dagens Nyheter.

DN:s källor tror däremot inte att Jennie Nilsson kommer tillbaka som landsbygdsminister efter att hon återtog sin riksdagsplats i samband med talmansrundorna. I stället kan en befintlig minister såsom näringsminister Ibrahim Baylan ta hennes plats, enligt tidningens källor. Även Socialdemokraternas gruppledare i riksdagen, Annelie Karlsson, nämns som en kandidat.

Andra namn bland spekulationer är riksdagsledamoten Annika Strandhäll, som lämnade sin post som socialminister 2019, och Stockholms oppositionsregionråd Aida Hadzialic.

ANNONS
Stefan Löfven behövde Jennie Nilssons röst i riksdagen
Dagens Nyheter

Läs mer

Hon hade sista S-mandatet – som fick ministern att avgå (betalartikel)
Expressen
Löfven kan tillsätta nya ministrar i regeringen
Aftonbladet
Avgick för att rädda Löfven – kan nu göra comeback
Expressen
Heikkinen Breitholtz var misstänkt för rattfylleri – utredning lades ner (2 juli 2021)
Sveriges Television
Löfven framröstad som statsminister av riksdagen
Dagens Nyheter
Svettigt i riksdagen när Löfvens öde avgjordes: ”Aldrig sett så många fläkta sig”
Sveriges Television
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
RegeringskrisenNya regeringen 2018Stefan LöfvenSocialdemokraternaPolitikSverigedemokraternaJennie NilssonJenny MadestamAida HadzialicIbrahim BaylanAnnika Strandhäll

Kristersson (M) är nöjd efter regeringskrisen: ”Investering inför valet”

Moderatledaren Ulf Kristersson ser inte regeringskrisen som ett misslyckande trots att han inte lyckades bilda regering. Det säger han i en intervju i SVT:s Agenda.

11 juli 2021, 21.59
Ulf Kristersson (M)

Löfvens kritik efter krisen: ”De var inte överens”

Statsminister Stefan Löfven (S) intervjuades i SVT:s Agenda med anledning av regeringskrisen som ledde till att han fick tillträda som statsminister och bilda regering igen.

11 juli 2021, 21.20
Stefan Löfven (S).

Kritik mot uteblivna ministern: ”Djupt oroande”

Att den regering som Stefan Löfven presenterade under fredagen saknar en särskild landsbyggdsminister kritiseras av oppositionen, rapporterar Ekot.

9 juli 2021, 16.29
Regeringen/Palle Borgström-

Kungen: ”Vårt politiska system är hållfast”

Klockan 13.45 på fredagen samlades ministrarna och statsminister Stefan Löfven på Riksplan för att promenera mot slottet för en konselj med kung Carl XVI Gustaf och kronprinsessan Victoria. Kungen välkomnade den tillträdande regeringen och talmannen redogjorde kort för hur hans arbete gått till.

9 juli 2021, 14.02