Hem
(Jonas Ekströmer / TT NYHETSBYRÅN)

Putinkritiker: Propagandan ledde till Nemtsovs död

Efter mordet på Putin-kritikern Boris Nemtsov är Michail Kasianov det ledande namnet i Rysslands Putinkritiska opposition, som ledare för Nemtsovs parti RPR-Parnas. I en intervju med DN uttrycker han frustration över det ständiga smutskastandet av oppositionen.
–  Vi kräver att propagandan upphör, den propaganda som pumpar upp ett hat mot oss, samma propaganda som indirekt ledde till mordet på Boris Nemtsov, säger han till tidningen.
Kasianov vänder sig nu till USA och EU med en förhoppning om att åtta kända ryska journalister ska nekas visum och få eventuella tillgångar frysta, då han anser att de inte är just journalister utan propagandister.
– Deras agitation och offentliga smutskastning av Boris Nemtsov ledde till hans död, säger Kasianov.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen