Hem
Ylva Johansson (Christine Olsson/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Regeringen pressar om fas 3 – vill undvika fiasko

Regeringen pressar Arbetsförmedlingen att förbereda åtgärder för att undvika ett fiasko i samband med avvecklingen av det kritiserade fas 3, erfar SVT.

– Det är inte acceptabelt att lämna någon utan insatser under en längre tid, säger arbetsmarknarknadsminister Ylva Johansson (S) till Kommunalarbetaren.

Många av de företagen som har tagit emot Fas 3-deltagare har lidit av stora ekonomiska förluster i och med avvecklingen. Nu vill Arbetsförmedlingen att de återigen ska ta emot samma personer men genom andra program.

Socialdemokraterna lovade att avskaffa Fas 3 vid ett maktskifte och ersätta det med ”riktiga jobb”, något som fem år senare fortfarande inte har gjorts.

bakgrund
 
Fas 3
Wikipedia (sv)
Fas 3, eller Sysselsättningsfasen, är benämningen på den sista delen av jobb- och utvecklingsgarantin, ett arbetsmarknadspolitiskt program som Sveriges regering införde i juli 2007. Fas 3 infaller för dem som än är arbetslösa efter 450 dagar i jobb- och utvecklingsgarantin. Den som inte har fått ett jobb efter 450 dagar i jobb- och utvecklingsgarantin ska erbjudas en sysselsättning hos en så kallad anordnare som Arbetsförmedlingen utser. I Fas 3 har inte ordinarie arbetsuppgifter fått utföras men en uppmjukning av dessa regler har skett. Fas 3-anordnaren får 210 kronor i ersättning per dag (4620 SEK i månaden) för varje fas 3-deltagare.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen