Hem
Ljus och blommor vid minnesplatsen utanför Risbergska skolan i Örebro. (Pontus Lundahl/TT / TT Nyhetsbyrån)

Efter Örebro: 300 miljoner ska höja skolsäkerheten

Regeringen satsar 300 miljoner på ökad skolsäkerhet efter massmordet på Campus Risbergska i Örebro i februari, meddelar utbildningsminister Johan Pehrson.

Dessutom införs ett helt nytt kapitel om säkerhet i skollagen, som innebär att skolor måste ha beredskapsplan för hur man ska agera i en akut situation. Skolor ska också få laglig möjlighet att gå igenom elevers väskor i jakt på vapen, även på grundskolor.

Regeringen föreslår också att rektorer ska vara skyldiga att göra en polisanmälan om det finns misstankar om att en elev begått ett brott i skolan.

Målet är att förändringarna ska träda i kraft den 1 juli.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen