Hem
Midsommarstång / bilar köar för att köra ombord på Destination Gotlands färja i Nynäshamn (TT)

Rörelsedata visar minskat resande jämfört med 2019

Resandet under midsommarhelgen minskade i år jämfört med förra året. Det visar statistik från Telias tjänst Crowd Insights som SVT Nyheter har tagit del av.

Siffrorna visar dock att resandet ökade kraftigt under torsdagen och fredagen om man jämför med snittet ett par veckor tidigare.

Antalet som valde att resa mellan Stockholm och Gotland under midsommarhelgen ökade med över 300 procent jämfört med vecka 22 och 23. Men om man jämför med trafiken mellan Stockholm och Gotland under midsommarhelgen 2019 gick resandet ner med 36 procent.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen