Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Rysslands president Vladimir Putin och landets finansminister Anton Siluanov under ett möte i Kreml tidigare i maj.
Rysslands president Vladimir Putin och landets finansminister Anton Siluanov under ett möte i Kreml tidigare i maj. (Pelagiya Tikhonova/AP/TT)
Ryska invasionen • Putins Ryssland

Ryska budgeten spricker – med minst 260 miljarder

Av Felix Ruiz Wedjesjö
Publicerad: 29 maj
ANNONS

Kostnaden för kriget mot Ukraina kommer att spräcka den ryska statsbudgeten med minst 260 miljarder kronor, rapporterar TT. I ett brev som Financial Times har tagit del av ber finansministern Anton Siluanov regeringen att hålla inne på andra utgifter – trots att 40 procent av årets budget redan är vigd åt försvar och säkerhet.

Under de senaste månaderna har det höga oljepriset gett större exportinkomster för Ryssland, men de har inte varit tillräckliga för att täcka krigskostnaderna. Och till den ryska tidningen Kommersant sa Siluanov under onsdagen att ytterligare åtstramningar i budgeten kan bli aktuella, rapporterar Financial Times.

ANNONS
Siluanov: ”Reserverna är inte oändliga”
TT
Exportintäkterna ökade i april – men var låga i mars
Financial Times  · Ofta betalvägg
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska invasionenPutins RysslandEuropaRysslandUkraina

Ryssland släpper amerikansk fånge under Witkoffs besök

Den amerikanske 74-åringen Stephen Hubbard släpps från ryskt fängelse efter fyra år, skriver flera medier. Beskedet kommer samtidigt som Donald Trumps fredsförhandlare Steve Witkoff befinner sig i Ryssland för Ukrainasamtal med Vladimir Putin.

27 min
Stephen Hubbard dömdes i rysk domstol 2024.

Rysk sjukpensionär döms till fängelse för donation

Den 59-årige sjukpensionären Sergej Jevstignejev döms till åtta och ett halvt års fängelse för att ha donerat drygt 11 000 rubel, motsvarande knappt 1 300 kronor, till den oppositionella rörelsen Artpodgotovka, rapporterar oberoende ryska Mediazona.

18 oktober, 08.59
Illustrationsbild från Moskva.

Chefredaktör på oppositionell rysk tidning har gripits

Den ryska tidningen Novaja Gazetas chefredaktör Sergej Sokolov har gripits, skriver tidningen på sin hemsida. Även TT och Moscow Times har rapporterat om händelsen.

15 oktober, 13.55
Sergej Sokolov (till vänster) tillsammans med Novaja Gazetas tidigare chefredaktör Dimitrij Muratov i september 2022.

Japan kallar upp rysk ambassadör – journalist visas upp i fångbur

Japan har kallat upp Rysslands ambassadör i protest mot att en japansk journalist gripits av säkerhetstjänsten FSB anklagad för spioneri. Det rapporterar AFP. Dagen efter gripandet har Japan inte fått någon som helst information om sin medborgare, enligt ett uttalande.

14 oktober, 12.55
Arkivbild: Rysslands ambassadör till Japan Nikolaj Nozdrev, till höger, lämnar japanska UD i Tokyo efter att ha tagit emot en tidigare protest den 13 augusti 2026.