Hem
Ryska soldater i Kursk. Bild från ryska försvarsdepartementet. (AP)

Ryssland: Minst 56 döda i Kursk – 770 saknas ännu

Minst 56 civila i den ryska Kursk har dött och 770 saknas sedan Ukraina inledde sin offensiv mot regionen i augusti. Det säger ryska tjänstemän på måndagen enligt oberoende Moscow Times.

Ryska UD:s särskilda sändebud Rodion Miroshnik säger att de 56 dödsfallen bara är de som ryska myndigheterna har kunna bekräfta.

– De motsvarar bara en bråkdel, säger han på en presskonferens som ryska statliga medier citerar.

Ukrainska UD:s talesperson Heorhij Tychyj säger att landet har följt internationell rätt och inte attackerat civila i Kursk. Offensiven ägde rum efter att Ryssland i två år hade försökt erövra Ukraina med våld, vilket har orsakat tusentals ukrainska dödsfall och tvingat miljontals att fly sina hem.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen