S: Ska inte finnas några utsatta områden i Sverige
Socialdemokraterna har enats om att det inte ska finnas några utsatta områden i Sverige i framtiden. Partiet beslutade om det nya målet på kongressen i Göteborg men har samtidigt inte bestämt när målet ska uppnås.
– Vi har inte satt något årtal där, vi vill göra en kraftsamling så fort som det bara går, säger Johan Attenius, kommunalråd i Göteborg, till Dagens Nyheter.
Socialdemokraterna enades också om flera andra nya riktlinjer för integrationspolitiken. Partiet vill se en stram migrationspolitik, en aktiv språkpolitik och att ingen ska vara arbetslös.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen