Hem
(Fredrik Persson/TT / TT Nyhetsbyrån)

Sågar euron: Kan få låna ut 2000 miljarder till Italien

Finlands erfarenhet av eurosamarbetet bör fungera som ett avskräckande exempel för Sverige. Det menar både den tidigare finansministern Anders Borg och Nordeas förre ordförande Björn Wahlroos.

I SVT:s Ekonomibyrån berättar Borg att han har svängt i frågan sedan folkomröstningen 2003.

– Det har tillkommit en dimension och det är bankunionen. Finland har bidragit med 100 miljarder i lån till euroländerna. För Sverige hade det varit 200 miljarder, säger Borg.

Han tillägger att det skulle kunna krävas stöd på uppemot 2 000 miljarder kronor om en kris bryter ut i det italienska banksystemet.

Björn Wahlroos anser också att Sverige har gjort rätt vägval, även om han förstår att det retar många att resorna har blivit dyrare.

– Men tänk då också på att ni har en massa industrier kvar som Finland inte har, säger han och tillägger att kronan har räddat ”massa jobb”.

Höstens smartaste investering

Vi går mot en händelserik ekonomihöst. Är noteringsklimatet på väg att bli hett igen? Vad händer med bomarknaden när alla bundna lån löper ut? Och hur ska det gå för den historiskt svaga kronan?

Med Omni Ekonomi, Omnis systerapp, får du alla affärsnyheter du behöver på ett ställe. Lägg därtill dagliga aktieanalyser direkt i appen, kommentarer från hundratals experter, fördjupning och förklaring, samt upplåst innehåll från världens ledande medier. Och mycket mer.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen