Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(BERTIL ERICSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Försvarssatsningen

Seg miljöprövning hotar försvarssatsning

Av Ines Micanovic
Publicerad: 1 aug. 2015
ANNONS

Försvarsuppgörelsens satsning på ökad militär närvaro på Gotland hotas av begränsningar i miljötillstånden för Tofta skjutfält. En granskning som SvD har gjort visar att den typen av prövningar tar lång tid.
Prövningen av 19 skjutfält har överklagats till miljö- och markdomstolen, och av dem väntar 17 på regeringens avgörande. Den sammanlagda handläggningstiden för dessa 17 fall är åtta år, skriver SvD.
– Det är hiskeligt långa handläggningstider, säger Folke Borgh, jurist vid Försvarsmaktens miljöprövningsenhet, till tidningen.
Miljöminister Åsa Romson (MP) håller med.
– Försvarsministern och jag är överens om att vi behöver ha en miljöprövning som fungerar och kan gå snabbare.
En av de utdragna miljöprövningarna gäller Tofta skjutfält på Gotland, vilket gör att satsningen på ökad militär närvaro på ön kan vara hotad.

ANNONS
Romson: ”Vi måste säkerställa att det blir en bra prövning”
Svenska Dagbladet
Sju av ansökningarna är från 2005
TT
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
FörsvarssatsningenÅsa RomsonMiljöpartietFörsvarsmaktenFörsvarspolitikLag & rätt

Dockstavarvet får stororder på stridsbåtar

Dockstavarvet har fått en stororder av Försvarets materielverk FMV på 18 nya stridsbåtar till marinen, rapporterar Allehanda.

8 juli 2017, 17.05
Stridsbåt 90 under ubåtsjakten i Nämndöfjärden i oktober 2014.

Hultqvist KU-anmäls för ubåtsaffär

Försvarsminister Peter Hultqvist (S) har KU-anmälts anklagad för att ha undanhållit viktig information i samband en ubåtsaffär, skriver SvD. Bakom anmälan står Allan Widman (L), ordförande i försvarsutskottet. Han menar att Hultqvist inte underrättade riksdagen om att mångmiljardaffären om ubåten A26 innehöll ett exportvillkor – vilket i förlängningen kan göra ubåtarna dyrare för försvaret. – Försvarsministern har inte informerat riksdagen om de risker som är förenade med den svenska beställningen av ubåtar, säger Widman till SvD.

14 april 2016, 17.53

Ministern kallade till krismöte om försvaret

Försvarsminister Peter Hultqvist kallade förra veckan överbefälhavare Micael Bydén och Försvarsmaktens generaldirektör Peter Sandwall till ett krismöte, skriver SvD. Anledningen var försvarets skenande kostnader, uppger en källa. Enligt tidningen har tjänstemännen på försvarsdepartementet sedan en tid tillbaka fått ”tydliga signaler” om ökande kostnader som inte matchas av den budget som försvaret har räknat fram. Kristdemokraternas försvarstalesman Mikael Oscarsson säger till tidningen att regeringen och försvarsministern måste ”lägga alla kort på bordet och rapportera hur det går”: – Det här är väldigt allvarliga uppgifter som nu kommer fram.

6 februari 2016, 11.31
Försvarsminister Peter Hultqvist (S), ÖB Micael Bydén. Arkivbild.

Uppgift: Felräkningar kan kosta försvaret miljarder

Försvarsmakten gjorde felräkningar i sina underlag till försvarsbeslutet, skriver SvD. Anslagsökningar på 10,2 miljarder kronor riskerar nu att ätas upp. – Bilden nu är att man i princip har räknat fel på varenda punkt på den lista ÖB presenterade och åt fel håll dessutom, så kostnaderna kommer att öka och allting kommer att bli dyrare, säger en källa som SvD kallar ”väl insatt”. Dessutom finns det fler ekonomiska frågetecken som Försvarsmakten står inför, skriver tidningen och pekar bland annat ut kostnaderna för den nya superubåten A26 och de 60 nya Jas Gripen-planen som osäkra.

3 februari 2016, 20.27
Arkiv, presentation av ubåten A26 i Malmö