Skolinspektionen oroas av lärares våld mot elever
Två aktuella domar om kränkningar i skolan ger intryck av att domstolarna intagit en mer accepterande hållning till vuxnas våld och kränkningar mot elever. Det skriver Caroline Dyrefors Grufman, Barn- och elevombud vid Skolinspektionen, på DN Debatt.
Hon lyfter fram två domar som exempel. Ett av fallen handlar om en lärare som släpade ut en elev i årskurs sex ur klassrummet, enligt Dyrefors Grufman med våld, men som friades från anklagelser om att ha kränkt eleven trots märken runt elevens handleder. I ett annat fall gav en lärare en 7-årig elev en örfil, efter att ha blivit spottad i ansiktet. Läraren dömdes för misshandel, men eleven nekades skadestånd.
”De reagerar som många barn gör innan de blivit vuxna, innan de lärt att behärska sina impulser och sitt agerande. Skolan ska fostra men det måste finnas andra metoder än våld för att lära eleverna ’gott uppförande’”, skriver Dyrefors Grufman.