Snabbaste prisökningen på mat sedan 1950-talet
Stigande livsmedelspriser stod för det största bidraget till inflationsuppgången i februari, visar morgonens färska data från SCB.
Inte sedan 1950-talet har de svenska livsmedelspriserna stigit så snabbt som under det senaste året, skriver SCB i samband med morgonens inflationsdata.
Livsmedelspriserna ökade med 22,1 procent under det senaste året och 2,8 procent sedan januari.
– Under 1970- och 80-talen ökade livsmedelspriserna också mycket, men inte lika snabbt som de gör nu. Vi får gå tillbaka till 1951 för att hitta den senaste tolvmånadersperioden då matpriserna ökade med över 20 procent, säger John Eliasson, prisstatistiker på SCB, enligt ett pressmeddelande.
Fetter, ägg och mejeriprodukter tillhör de kategorier där priserna ökat med över 30 procent det senaste året.
Inflationsdatan Y/Y
Februari (januari inom parentes)
KPIF: +9,4% (+9,3%)
KPIFXE: +9,3% (+8,7%)
KPI: 12,0% (11,7%)
Riksbankens prognos
KPIF: +9,4%
KPIFXE: +8,0%
Väntat Infront
KPIF: +9,2%
KPIFXE: +8,7%
Källa: SCB, Infront
Inför datasläppet
Inled året med en bra investering – testa Omni Ekonomi
Är börsen långsiktigt på väg upp från botten i höstas? Inom vilka sektorer finns årets potentiella vinnare? Och hur stor avkastning vågar vi räkna med ett år som detta?
Med Omnis systerapp Omni Ekonomi får du Sveriges mest heltäckande nyhetsbevakning av börs och bolag. Lägg därtill att Sveriges främsta aktieexperter svarar på de svåra frågorna och hjälper dig att navigera marknaderna.
Nu får alla Omniläsare chansen att inleda året med en klok investering –testa Omni Ekonomi i två månader för endast 49 kronor (spara 269 kronor).