”Stormande applåder” när Birkin filmas av dottern
Ett unikt och känslosamt porträtt av en av Frankrikes mest kända kvinnor. Så beskriver Helena Lindblad på DN Kultur filmen ”Jane av Charlotte” där skådespelerskan Charlotte Gainsbourg vänder kameran mot sin mamma Jane Birkin. Och premiären på filmfestivalen i Cannes blev en succé, skriver Lindblad:
”Applådåskorna ville aldrig ta slut”.
Det är rörande att se mor och dotter prata om smärtsamma minnen, men porträttet kommer ändå inte särskilt nära inpå, tycker Peter Debruge på Variety.
”Om du vill lära känna Birkin, läs hennes låttexter i stället”, skriver han.
Om recensionssvepen
Varje helg tipsar Omni-redaktionen om de mest aktuella filmerna, tv-serierna, musiken, böckerna och mycket mer från hela världen. Genre kan variera från vecka till vecka.
Om Omni-helg
Recensionssvepen är en del av Omnis helgsatsning med rekommendationer på läsvärda, aktuella och intressanta recensioner, intervjuer och långläsning som publiceras varje helg.