Sundén: ”Politiker ska inte vara till salu”
”Någon ska inte kunna gå förbi en kö bara för att de har en viss position, eller en viss relation till en beslutsfattare. Politiker och politiska beslut ska inte vara till salu.”
Det skriver Helena Sundén, generalsekreterare i den ideella näringslivsorganisationen Institutet mot mutor, på SVT Opinion med anledning av Margot Wallströms lägenhetsaffär.
Att en förundersökning om misstänkt mutbrott pågår innebär att det inte längre bara är en etisk diskussion, skriver Sundén.
”Vad som kan konstateras är att det redan nu finns regler till hjälp för hur vi ska tänka och agera i relation till politiker för att inte försätta oss i situationen där en misstanke om mutbrott kan uppkomma. Reglerna är inte svåra att följa.”