Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Bild från koranaktion/ Alf Svensson.
Bild från koranaktion/ Alf Svensson. (TT)
Responsen

Svensson: Bränningarna är ingenting annat än hets

Av Patrik Dahlin
Publicerad: 7 aug. 2023
ANNONS

”Vilken dumbom som helst” förstår att människor som söker tillstånd för att bränna religiösa skrifter gör det för att hetsa andra. Det skriver Alf Svensson, tidigare partiledare för Kristdemokraterna, på Jönköpings-Postens debattsida.

Han anser att det är rimligt att sådana aktioner i andra länder klassas som hets mot folkgrupp, även om ”folk” och ”folkgrupp” inte är detsamma.

”De som uppviglas och känner sig trakasserade är likväl en grupp, stor eller liten, av ett folk eller av en förenande religiös trosuppfattning.”

ANNONS
Alf Svensson: Bokbränning är förnedring
debatt · www.jp.se  · Ofta betalvägg

Om debattören

Alf Svensson, före detta partiledare Kristdemokraterna

Annons
Ta med familjen på höstlov — upp till 25% rabatt på två nätter hos Elite Hotels, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
ResponsenAlf SvenssonKristdemokraternaPolitikDebattLag & rätt

Jomshof: ”Kan aldrig acceptera att islamister får sätta gränser”

Sverigedemokraterna riktar mycket hård kritik mot förslagen i den utredning om allmänna sammankomster som presenterades i dag. I den föreslås bland annat att polisen ska kunna neka tillstånd till koranbränningar med hänvisning till rikets säkerhet.

5 juli 2024, 16.42
Sverigedemokraternas Richard Jomshof under Riksmötets öppnande i september förra året.

Utredaren: Låt polisen säga nej till koranbränningar

Regeringens utredare föreslår att polisen ska få rätt att neka demonstrationstillstånd med hänvisning till den nationella säkerheten. Det skriver Göteborgs-Posten.

5 juli 2024, 16.18
Polis omgärdar Koranbrännaren Salwan Momika efter en av hans aktioner förra året.

Två avrättade i Iran – spred svensk koranbränning

Två personer har avrättats i Iran efter att ha spridit videor av koranbränningar i Sverige, rapporterar SvD.

6 mars 2024, 08.28
Koranbrännaren Salwan Momika städar efter en allmänna sammankomst på Lorensborgs torg i Malmö på i somras.

Billström till muslimska länder: ”Återställa tilliten”

Inom kort ska utrikesminister Tobias Billström (M) ha nya möten i Saudiarabien, Oman och Algeriet med målet att återuppbygga förtroendet för Sverige efter koranbränningarna. Det säger han i en intervju med Göteborgs-Posten.

5 oktober 2023, 09.05
Tobias Billström/Bild från OIC-möte i Istanbul 2016.