Hem
Magdalena Andersson, arkivbild. (Tomas Oneborg/SvD/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Sverige ger 200 miljoner efter Trumps frysta bistånd

Sverige ska i dag ta beslut om att bidra med 200 miljoner kronor extra i bistånd till organisationer som arbetar med familjeplanering och SRHR, sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter, i fattiga länder. Det skriver Dagens Nyheter inför den Brysselkonferens där ett femtiotal länder samlas under initiativet ”She decides”, på svenska ”hon bestämmer”.

Många av organisationerna riskerar minskade ekonomiska medel att röra sig med. Orsaken är USA:s president Donald Trumps beslut att bistånd till verksamheter i världen som direkt eller indirekt, genom hälsoarbete, stödjer abort ska stoppas.

–  Det här är ett mycket förnuftigt sätt att använda bistånd. Vi vet att tidigt mödraskap riskerar att bli en väg in i fortsatt fattigdom, säger finansminister Magdalena Andersson till DN.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen