SAS nionde punktligaste flygbolaget i världen i fjolSAS var Europas tredje punktligaste flygbolag under 2024, enligt flyganalysföretaget Ciriums årliga rapport. Bolagets punktlighet landade på drygt 81 procent, vilket avser resor med en försening på som mest 15 minuter. 4 januari, 16:42
Tolv skadade i turbulens på flyg mellan Doha och DublinTolv personer har skadats till följd av turbulens på ett flyg med Qatar Airways mellan Doha och Dublin, skriver Sky News.26 maj 2024, 14:58
Svenskarna upptäckte en lucka på aktiemarknaden En helt ny aktiehandel, som ska göra det enkelt och billigt att handla med aktier, är här.
UD vill evakuera svenskar till Qatar den här veckanSverige har för avsikt att få ut fler personer ur Afghanistan redan i slutet av den här veckan, rapporterar SR Ekot. Först prioriteras personer med svenskt medborgarskap och personer med uppehållstillstånd i Sverige. 22 september 2021, 05:45
Docent: Det kommer bli mer ’sportswashing’ framöverEn fotbollsfest? Ja. Men EM är också ett mästerskap där många företag satsar stora pengar på att göra reklam för sina varumärken, enligt Sveriges Radio.
Mor till dumpad bebis hittad – riskerar 15 års fängelseFöräldrarna till den nyfödda flicka som förra månaden hittades i en soptunna på en flygplats i Qatars huvudstad Doha har hittats, skriver BBC. Mamman är en kvinna från ”ett asiatiskt land” som ska ha flytt ombord efter att hon dumpade bebisen.
Gynundersökte kvinnor med tvång – Qatar ber om ursäktQatar ber om ursäkt till en grupp kvinnliga passagerare efter larm om att de tvingats genomgå gynekologiska undersökningar på landets flygplats, skriver Reuters. 28 oktober 2020, 12:38
Så många miljoner ska delas ut i GrannyranDrömmer du om att resa, renovera hemmet eller flytta till ett större boende? Om du köper en Postkodlott senast 31 mars har du chans att dela på 101 miljoner kronor i Grannyran som går av stapeln någonstans i Sverige i april.
Emirates får statsstöd på 2 miljarder dollar från DubaiFlygbolaget Emirates Airlines får stöd från regeringen i Förenade arabemiraten, skriver Reuters. Statsstödet uppgår till totalt 2 miljarder dollar, motsvarande 17,3 miljarder svenska kronor.
Kunder tillåts boka om sina biljetter efter IrankraschenCharterbolaget Apollo kommer att låta oroliga kunder boka om sina biljetter när det gäller flygningar som går över iranskt luftrum. Det uppger bolaget för Aftonbladet, efter att tidningen rapporterat om hur missnöjda kunder nekats kostnadsfri ombokning.
Apollo flyger kunder över Iran: ”De borde skämmas”Trots att Transportstyrelsen rekommenderat flygbolag att inte flyga över Irans luftrum fortsätter charterbolaget Apollo anlita Qatar Airways som flyger över Iran på väg till Doha, skriver Aftonbladet.
SAS varslar 50 personer vid Arlanda och LandvetterUpp till 25 personer på Arlanda och upp till 25 personer på Landvetter har varslats om uppsägning av SAS markhanteringsbolag Ground Handling, uppger presstalespersonen, Freja Annamatz, till DI.
”I dag kommer du överallt med en elbil”Att en elbil inte har tillräcklig batterikapacitet för att nå en viss destination är en vanlig oro bland potentiella elbilsköpare. Denna oro är så vanlig att den fått ett eget begrepp: räckviddsångest.
SAS rankas som fjärde bäst – Norwegian i bottenSAS rankas som världens fjärde bästa flygbolag av flygersättningstjänsten Airhelp, skriver DI. Konkurrenten Norwegian och lågprisflyget Ryanair placerar sig i botten på platserna 67 och 68, av totalt 72 bolag.
Qatar Airways öppnar linje till LandvetterQatar Airways öppnar sin andra destination i Sverige med början i mitten av december, då man börjar flyga till Göteborg. Det framgår av ett pressmeddelande.
Bromma och Arlanda i botten på världsrankingArlanda och Bromma flygplatser får inga smickrande placeringar när sajten Airhelp rankar världens flygplatser. Bromma kommer femte sist i rankingen, plats 137 av 141 enligt Bloomberg. 7 juni 2018, 15:08
Världens längsta flyglinje tillbaka – tar 19 timmarSingapore Airlines kommer återigen att börja flyga på sträckan Singapore-New York. Flighten, som är på 15 329 kilometer, tar nära 19 timmar. 30 maj 2018, 09:21
Svensk teknik kan göra sjukvården mer effektivAtt hitta bolag med teknik som hjälper patienter och har potential att effektivisera sjukvården. Det är strategin för fonden Öhman Hälsa & Ny teknik. – Vi tror att teknik i hälsovården blir allt viktigare i framtiden, säger förvaltaren Viktor Elmsjö på Lannebo.
Qatar miljardköper franska flyg under Macrons besökMitt under landets pågående diplomatiska kris med grannländerna köper Qatar tolv stridsflygplan av modellen Rafale av franska Dassault. Samtidigt köper det statliga flygbolaget Qatar Airways 50 civila flygplan av franska Airbus, skriver AFP.
Irma stoppar över 10 000 flighter på fyra kontinenterMinst 10 700 flighter har ställts in till och från Florida när orkanen Irma drog in på söndagen. Det visar siffror från flygtrafiksajten Flight Aware, rapporterar CNBC. Av dem är över 7 000 flighter från Florida, men siffran väntas stiga när stormen drar vidare mot Georgia och South Carolina.