Elektronikchefer: Jobb kan försvinna med ny skatt
Att införa en kemikalieskatt på el- och elektronikprodukter behöver inte nödvändigtvis leda till någonting positivt, hur goda avsikterna än är. I värsta fall kan skatten i stället göra att svenska jobb försvinner. Det skriver företrädare för nio företag i elektronikbranschen i ett debattinlägg på SvD Näringsliv.
Förslaget, som just nu ligger på regeringens ritbord, kan i dagsläget liknas vid ”ett hastverk”, skriver debattörerna och menar att reglerna inte går att genomföra.
”Utformningen tyder på att förslagets verkliga avsikt är att stärka statskassan, inte att skapa en drivkraft för att få bort oönskade kemikalier ur produkter”, skriver de och menar att skatten kommer att snedvrida konkurrensen, samtidigt som svenska jobb riskerar att försvinna.