Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Black Week

Ekonomi

Folksam: Se upp – Black Week bedragarnas julafton

Black Week är årets mest intensiva handelsperiod men även en högtid för bedragare. Enligt Folksam anmäldes närmare 230 000 bedrägerier förra året.

21 november 2025, 08.51
STOCKHOLM, SVERIGE 20251119
Black week i Stockholms city.
Foto: Henrik Montgomery / TT / Kod 10060

Black Friday-handeln

Rekordmånga tänker handla under Black Week

Oktober blev en svagare än väntad handelsmånad och detaljhandeln sätter nu sitt hopp till Black Week. Enligt en prognos från Svensk Handel ser oddsen fördelaktiga ut.

20 november 2025, 06.56

Black Friday-handeln

Black Week lyfte e-handeln

Svensk e-handel hade en stark november 2024, drivet av Black Week. Det framgår av PostNords senaste E-barometer.

18 december 2024, 10.45
Illustrationsbild.

Black Friday-handeln

Svensk handel: Svenskarna håller hårt i plånböckerna

Black Week lockade inte svenskarna till shopping som vanligt. Det framgår av Svensk Handels stilindex för november, enligt TT.

12 december 2024, 07.02
Illustrationsbild.

Black Friday-handeln

Blom om Black Week: ”Som att få 40 procent i böter”

Black Week ger bra tillfällen att fynda klappar i god tid före jul. Men reaveckan kan också ge upphov till jobbiga känslor. Tv-profilen Edward Blom hör till de som stressar upp sig.

1 december 2024, 11.46
Edward Blom. Skärmdump från SVT:s Ekonomibyrån.

Black Friday-handeln

Klarna: Kraftig ökning av e-handel under Black Week

Försäljningen i svensk e-handel har ökat med 21 procent hittills under Black Week jämfört med förra året. Det visar nya siffror som Klarna tagit fram. Fintechjätten hanterar betalningar för cirka hälften av den svenska e-handeln.

29 november 2024, 11.43
Illustrationsbild.

Svenska säkerhetsläget

Polisen i Malmö ökar närvaron under Black Week

I samband med att Black Week inleds nästa fredag så kommer polisen i Malmö att öka sin närvaro runt stadens butiker och köpcentrum. Det framgår av ett pressmeddelande.

22 november 2024, 13.22
Illustrationsbild av polis med förstärkningsvapen

Black Friday-handeln

Prognosen: Black Week ger miljardökning till handeln

Intresset för Black Week har ökat och försäljningen väntas stiga med en miljard kronor mot i fjol, enligt Svensk Handels prognos.

21 november 2024, 10.54
Det är framför allt yngre som svarar att de kommer att handla under Black Week.