Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Cadillac

Formel 1-säsongen

Perez och Bottas gör comeback i F1 för Cadillac

Sergio Perez och Valtteri Bottas gör comeback i Formel 1. De två ska köra för nya stallet Cadillac 2026, uppger F1.

26 augusti 2025, 13.58
Sergio Perez och Valtteri Bottas.

Sport

Formel 1 utökas med Cadillac – blir elfte stallet

Formel 1 utökas inför 2026 – och nu står det klart att amerikanska Cadillac blir det elfte stallet i racingtävlingen. Det rapporterar flera medier.

7 mars 2025, 19.48
Illustrationsbild av bil från Cadillacs V-serie.

Tech

Cadillac släpper bil med OLED-skärm på 38 tum

Att de så kallade infotainmentsystemen och ibland även instrumentpanelen på många moderna bilar i allt högre utsträckning utgörs av ganska stora bildskärmar har sannolikt inte undgått någon vid det här laget. Men Cadillac går nu snäppet längre än de flesta. Den amerikanska biltillverkaren har nämligen avslöjat att 2021 års version av suv:en Escalade kommer att vara rustad med en böjd OLED-skärm på hela 38 tum. Enligt Cadillac ska skärmen dessutom få en pixeltäthet som är dubbelt så hög som den på en normal 4K-tv.

17 december 2019, 12.30

Tech

Cadillacs vd inte imponerad av Apple Carplay

Biltillverkaren Cadillacs vd Johan de Nysschen tycker inte att Apples infotainmentlösning Carplay är en färdig produkt och riktar i en färsk intervju med Yahoo Finance en hel del kritik mot systemet. Det rapporterar Feber.se.

19 januari 2018, 11.18

Ekonomi

GM:s nya idé: Prenumerera på en Cadillac

GM jobbar på en ny ägarmodell där kunderna blir prenumeranter, skriver Wall Street Journal. För 1 500 dollar i månaden får man byta upp till 18 gånger om året mellan tio olika lyxmodeller, inom ramen för ”Book by Cadillac”-projektet. Satsningen är det senaste i en lång rad av experiment inom industrin för att söka svaret på frågan om framtidens bilar kommer att hanteras på samma sätt som ett Netflixkonto.

19 mars 2017, 18.41
Arkivbild.