Ledare: Riksrevisionen framstår som ohederliga
Dagens ledarsidor tar avstamp i vitt skilda ämnen.
Aftonbladets ledarskribent Linnea Swedenmark skriver om Riksrevisionen, som granskats i Dagens Nyheter. Problemen som uppdagats i granskningen är obehagliga, skriver hon. ”Hederlighetens högborg, som skulle granska makten och stärka den demokratiska insynen, framstår i stället själv som korrumperad och ohederlig.”
DN skriver om de olika sätt som Sverige kan styras efter nästa val. Enligt ledarskribenten finns det minst fem olika alternativa möjligheter efter 2018.
Om ingen av blocken lyckas få ihop en egen majoritet, är Sverige planlöst, enligt ledarskribenten. ”Dagens modell, där det största blocket bildar regering samtidigt som stora frågor görs upp i breda uppgörelser över blockgränsen, behöver inte vara fel.”
Värmlands folkblads Peter Franke tar upp festivalövergreppen. Han anser att idén om att införa mansfria zoner är illa genomtänkt. ”Ansvaret läggs på offren och inte på den som borde bära det, nämligen de manliga förövarna”, skriver han.