Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Gamla stan

Valet-2018 • Lokalvalen i Stockholm

Moderaterna tappade stöd på Östermalm i Stockholm

Det är fortfarande oklart vilka partier som kommer att styra Stockholm de kommande fyra åren. Men stora svängningar har skett bland Stockholmsväljarna, skriver DN. Bland annat centrala Midsommarkransen har Fi tappat 5,7 procentenheter.

12 september 2018, 07.05
Strandvägen på Östermalm i Stockholm.

Ekonomi

Bostäderna går snabbare i Göteborg än i Stockholm

Det skiljer mer än en vecka i försäljningstid beroende på bostadsområde i Stockholm. Medan det i snitt tar 15 dagar att sälja en lägenhet på Södermalm eller i närförorter som Hägersten och Liljeholmen så tar det 28 dagar att sälja bostaden i Gamla stan och 24 dagar i Rinkeby/Kista. Det visar siffror från bostadssajten Booli som DI skriver om.

31 maj 2018, 15.35

Inrikes

Fem till sjukhus efter supporterbråk

Sex personer är skadade och fem av dem är förda till sjukhus efter att ett stort bråk bröt ut mellan fotbollssupportrar vid midnatt vid en restaurang i Gamla stan i Stockholm, skriver TT. Ingen har skadats allvarligt.

22 april 2018, 07.39
Arkivbild.

Inrikes

Man misshandlad i t-banan med vasst föremål

En man misshandlades med ett ”vasst föremål” vid Gärdets tunnelbanestation i Stockholm. Larmet kom in till polisen 13.48 på måndagen.

12 mars 2018, 15.33

Israel-Palestina-konflikten

Män under 50 år portade från Jerusalems gamla stad

Israel har stängt av hela Jerusalems muromgärdade gamla stad för män under 50 års ålder. Det ovanliga stoppet riktas mot palestinska män i samband med fredagsbönen.

21 juli 2017, 09.43
Palestinier ber utanför ingången till Gamla stan.

Inrikes

Storbråk i Stockholm – 30 män drabbade samman

Ett våldsamt upplopp bröt ut under natten till söndagen i Gamla stan i centrala Stockholm, rapporterar TT.

28 maj 2017, 05.04

Inrikes

En anhållen för dråpförsök efter bråk vid Sergels torg

En person har anhållits sedan en person hittats skadad i Gamla stan i centrala Stockholm, säger polisen. Brottet rubriceras som försök till dråp, alternativt grov misshandel.

22 februari 2017, 06.37
Arkivbild från Sergels torg.

Inrikes

Växlingskontor i Stockholm utsatt för rånförsök

Ett växlingskontor i Gamla stan i Stockholm utsattes på lördagseftermiddagen för ett rånförsök, rapporterar flera medier. Polisen uppger enligt Expressen att två personer beväpnade med pistolliknande föremål försökt ta sig in i lokalen. – Vad jag förstår så har de försökt att ta sig in och personalen har sprungit in i lokalerna varpå rånet avbrutits, säger Albin Näverberg vid Stockholmspolisen, till tidningen. SvD skriver att rånet avbröts på grund av personalens agerande.

9 juli 2016, 15.48