Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Gloria Steinem

Utrikes

Feministikonen Gloria Steinem är död – blev 92 år

Den amerikanska feministikonen och journalisten Gloria Steinem är död, skriver hennes stiftelse på Instagram.

3 september, 11.47
Gloria Steinem 2016.

Helg • Recensioner

Alicia Vikander hyllas för ”stelbent biografi”

Journalisten Gloria Steinems liv skildras i Julie Taymors ”The Glorias”, där Alicia Vikander och tre andra skådespelare gestaltar feministikonen under olika perioder.

29 januari 2021, 14.38

Helg • Intervjuer

Feministikon: Framstegen vi har nått är inte tillräckliga

Redan på 1960-talet gjorde Gloria Steinem sig känd som en en av de ledande figurerna inom den feministiska rörelsen i USA. På senare tid har hon porträtterats på film och tv av såväl Alicia Vikander som Julianne Moore.

12 september 2020, 07.45
Gloria Steinem.

Helg • Recensioner

”Blanchetts antihjälte är en behövlig distraktion”

Cate Blanchett har huvudrollen i ”Mrs. America” som har premiär på HBO Nordic den 15 april. Stjärnan får lovord av recensenterna för sin roll som Phyllis Schlafly, högljudd motståndare till kvinnorättsrörelsen i USA på 1970-talet.

10 april 2020, 15.51
Cate Blanchett i rollen som Phyllis Schalfly i ”Mrs America”.

Helg • Intervjuer

”Hårda abortlagar drivs av amerikansk rasism”

Den senaste vågen av hårda abortlagar som har svept över USA drivs av rasism, säger journalisten och författaren Gloria Steinem i en intervju med Al Jazeera. Steinem har bland annat tilldelats pris av USA:s förra president Barack Obama för sitt arbete med kvinnors reproduktiva rättigheter.

13 juli 2019, 07.10
Gloria Steinem

Trumps USA • Protesterna mot Trump

500 000 demonstrerade mot Trump i Washington

Uppemot 500 000 personer deltog i demonstrationen ”Women’s March on Washington”. Demonstranterna tog bland annat strid för kvinnors och hbtq-personers rättigheter och markerar mot rasism.

21 januari 2017, 19.44

Trumps USA • Clintons förlust

Clintons oväntade problem: Förlorar bland kvinnor

Hillary Clinton kandiderar för att bli USA:s första kvinnliga president. Men inför tisdagens primärval i New Hampshire har hon stött på oväntade problem – hon förlorar kvinnliga väljare, skriver Washington Post. Bilden stärks av en opinionsmätning från CNN som publicerades under söndagen och som visar att konkurrenten Bernie Sanders leder mot Clinton med åtta procentenheter bland kvinnliga väljare. Det är ett rejält skifte jämfört med resultatet vid nomineringsmötena i Iowa där Clinton slog Sanders med elva procentenheter bland kvinnliga väljare. Förändringen kan ha att göra med två uppmärksammade och kritiserade uttalanden från Madeleine Albright och Gloria Steinem, som båda försöker etablera stöd för Clinton bland unga kvinnor. I Steinems fall handlar det om att hon sa att anledningen till att yngre kvinnor stöttar Sanders är för att ”pojkarna gör det”, under en tv-framträdande i fredags.

8 februari 2016, 21.07

Fredsaktionen i Nordkorea

Forskare: Fredsaktion utnyttjas av Nordkorea

En grupp kvinnliga fredsaktivister från hela världen, bland annat två mottagare av Nobels fredspris och den amerikanska feministen Gloria Steinem, har korsat den hårdbevakade gränsen mellan Nord- och Sydkorea. Aktionen, som syftade till försoning mellan grannländerna, får nu kritik. Risken finns att den blir en bricka i spelet och kan användas som nordkoreanskt propagandaverktyg, menar forskare. – Tillståndet till fredsaktionen är en del av deras propaganda, att visa att man står för fred och jämlikhet mellan könen, säger Sang Soo Lee, forskare vid Institutet för säkerhets- och utvecklingspolitik, ISDP, till TT.

24 maj 2015, 10.40

Fredsaktionen i Nordkorea

Fredsaktivister tog sig över hårdbevakad Koreagräns

En grupp internationella kvinnorättsaktivister, däribland amerikanska feministen Gloria Steinem och två mottagare av Nobels fredspris, Mairead Maguire från Nordirland och Leymah Gbowee från Liberia, nekades genomföra en planerad promenad i den demilitariserade zonen mellan Nord- och Sydkorea i dag, skriver New York Times. Kvinnorna som deltog i fredsmanifestationen kommer från 15 länder och de sökte tillstånd från båda ländernas myndigheter men fick nej. Nordkorea gav till slut gruppen tillstånd att ta sig med buss över den hårt bevakade gränsen mellan nationerna.

24 maj 2015, 06.27