Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Motorcykelsport

Roadracing-olyckan

Expressens chefredaktör skadad i mc-olyckan

Expressens chefredaktör Klas Granström, som kör roadracing på fritiden, var en av de tre tävlande som skadades i kollisionen under SM i Falkenberg på söndagen.

10 maj, 21.14
Klas Granström.

Roadracing-olyckan

En död efter olycka under motorcykeltävling

En man i 30-årsåldern har dött efter att tre motorcyklar krockat under roadracing-SM i Falkenberg, rapporterar P4 Halland.

10 maj, 19.18
Illustrationsbild.

Sport

Två döda på en vecka i anrik motorcykeltävling

Den franske sidvagnsföraren Olivier Lavorel omkom i en olycka under Isle of Man TT-tävlingarna. Det bekräftar arrangören på Twitter.

5 juni 2022, 10.20
Arkivbild.

Tech

MC-robot fick stryk av mänsklig proffsåkare

Yamaha och robotföretaget SRI har tillsammans tagit fram en MC-körande robot som nu fått tävla mot Valentino Rossi, en av världens mest framgångsrika MC–racingförare. Målet var förstås att slå den mänskliga föraren, men det gick inte alls vägen. Rossi visade sig vara överlägsen roboten när det gällde den mer finkänsliga hanteringen av cykeln och då i synnerhet kurvtagningen. Rossi slog roboten med hela 30 sekunder på ett varv, mycket tack vare sin intuition och sina instinkter kring hur maskinen ska hanteras.

2 november 2017, 16.42

Sport

Mc-stjärna dog efter krasch

Spanska VM-föraren Luis Salom dog efter att ha kraschat med sin motorcykel på Montmeló-banan i Barcelona, rapporterar flera medier. 24-åringen fördes till sjukhuset, men återfick aldrig medvetandet, skriver spanska tidningen AS. Det var under fredagens träning inför Spaniens GP i Moto2 som olyckan inträffade. Salom uppges ha haft hög fart in i en kurva.

3 juni 2016, 18.22
Luis Salom blev 24 år gammal.

Inrikes

13-årig pojke död i motocrossolycka

En 13-årig pojke från Västerås dog i samband med en motocrossolycka i Nynäshamn i lördags. Händelsen inträffade i samband med att pojken deltog i ett träningspass inför en kommande tävling, rapporterar P4 Västmanland. Den aktuella banan har enligt Svemo, Svenska motorcykel- och snöskoterförbundet, undersökts efter olyckan. – Jag har tagit del av den första rapporten och inget tyder på att det var något i fel på banan, säger Per Westling, generalsekreterare på Svemo till P4.

30 maj 2016, 15.33