Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Nyordslistan 2015

Nyordslistan 2015

Nyorden som stått emot tiden: Sms och emojis

2015 års nyordslista har presenterats men många av orden faller så småningom i glömska, skriver DN och frågar retoriskt vem som egentligen minns ord som ”apfälla” och ”gågging”. Tidningen har listat de senaste 15 årens nyord som överlevt och tilldelats platser med fetstil i den utgåva av Svenska Akademiens ordlista som kom i våras. Från år 2000 kan ord som transperson, sms och mervärdesmat nämnas. På senare år handlar det om under- och överklassafari, emoji och köttskatt.

29 december 2015, 00.02

Nyordslistan 2015

Svischa och terrorresa – orden speglar vår tid

Flera av orden på Språkrådets nyordslista speglar att vi lever i en turbulent tid, till exempel terrorresa och transitflykting – som är ett gammalt ord som fått ökad användning under året. Andra ord uppstår utifrån digitala fenomen. Det är en trend som pågått de senaste åren. – Tekniska och digitala fenomen blir ofta verb och vi försvenskar stavningen väldigt snabbt. Ett exempel som förvånade mig är ”svischa” som förekommer både med varumärkesstavningen ”swisha” och försvenskat med enkelt v och sch, säger Ola Karlsson, nyhetsredaktör på Språkrådet till TT. Enligt Nerikes Allehandas språkvårdare Magnus Börjesson kan några av orden vara här för att stanna. – Flera ord på listan är användbara och kan nog få fotfäste. Men min erfarenhet är att många är väldigt bundna till specifika händelser och snart faller i glömska, säger han till den egna tidningen.

28 december 2015, 07.57
Arkivbilder: Betalappen Swish, flyktingar på väg ombord på tåget till Haparanda och Finland.

Nyordslistan 2015

Rattsurfa, ståpaddla och cosplay bland årets nyord

I dag publiceras den årliga nyordslistan. Bland orden på årets lista finns cosplay, delningsekonomi, klittra och nyhetsundvikare, rapporterar Ekot i Sveriges Radio. Sammanlagt finns 37 ord på listan, som publiceras av Språkrådet och Språktidningen. – Bland annat så tittar vi på hur dessa ord används, hur ofta de förekommer och hur mycket de används i media, säger Lena Lind Palicki, språkvårdare hos Språkrådet till Ekot.

28 december 2015, 06.54
Rattsurfa, ståpaddla, groupie och cosplay