Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Migranter från Libyen
Migranter från Libyen (Valeria Mongelli / AP)
Flykten till Europa

Tolv migranter om dagen dog på väg till Spanien 2021

Av Anders Hovne
Publicerad: 3 jan. 2022
ANNONS

Under 2021 dog eller försvann i snitt tolv personer om dagen när de försökte nå Spanien från norra Afrika, en fördubbling jämfört med föregående år, rapporterar The Guardian. Bland de totalt 4 404 döda migranterna finns 205 barn enligt siffror från organisationen Caminando Fronteras.

– Det är fruktansvärt. Detta är de värsta siffrorna vi sett sedan vi började räkna 2007, säger organisationens chef Helena Maleno.

Enligt organisationen finns ett direkt samband mellan de ökande dödsfallen och de europeiska ländernas skärpta åtgärder för att hejda migranter. Bland annat väljer allt fler migranter nu att försöka nå Europa via Kanarieöarna, vilket betraktas som en av de farligaste vägarna.

ANNONS
Maleno säger att det förmodligen finns ett stort mörkertal
www.theguardian.com
39 000 migranter nådde Spanien under förra året
Reuters
Maleno: Sifforna är smärtsamma (franska)
www.lemonde.fr
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Flykten till EuropaAfrikaEuropaMigration

Allt fler asylsökande ryssar skickas tillbaka

Allt fler ryssar avvisas tillbaka till Ryssland, trots att de fruktar för sin framtid och därför flytt landet, rapporterar BBC. Kanalen har pratat med ”Katya”, som flydde till USA, men som är en av drygt 1 200 som vägrats asyl där och i stället satts på flygplan tillbaka till Moskva.

16 oktober, 12.51
En polsk soldat bevakar Europas yttre gräns.

KD-toppen: EU gynnas av återvändandehubbar

Etableringen av så kallade återvändandehubbar utanför EU, läger där utvisade personer kan placeras, är avgörande för unionens flyktingpolitik. Det skriver Europaparlamentarikern Alice Teodorescu Måwe (KD) i ett inlägg på SvD Debatt.

30 september, 20.53
Arkivbild: Alice Teodorescu Måwe (KD).

13 döms till fängelse efter katastrof i Engelska kanalen

13 personer döms till fängelsestraff i en fransk domstol efter att en båt med migranter sjönk i Engelska kanalen 2021, rapporterar AP. Totalt dog 31 personer i olyckan.

30 september, 18.38
Arkivbild av en livbåt från den franska sjöräddningen.

Ministern: Det är viktigt att ett nej är ett nej

Migrationsminister Johan Forssell (M) tycker att det är viktigt med så kallade återvändandehubbar, där utvisade personer som av olika skäl inte kan återvända till sitt hemland kan samlas.

19 juni, 18.48
Migranter i norra Frankrike som försöker ta sig ombord på en båt i hopp om att nå Storbritannien.