Hem
(Mark Baker / AP)

UC: Konkurser på samma nivåer som på 1990-talet

Läget är fortfarande tufft för svenska företag och 2025 blev ett ”rekordmörkt” år sett till antalet konkurser. Det framgår av statistik från kreditupplysningsföretag UC.

Under året tog 10 000 företag ner skylten, vilket motsvarar nivåer från 1990-talskrisen.

–Det är historiskt mycket höga nivåer och ett tydligt tecken på att många företag fortfarande är hårt pressade. Osäkerheten kring den ekonomiska återhämtningen består, något som gör det makroekonomiska läget fortsatt svårbedömt inför 2026, kommenterar Amanda Aldestam, analytiker på UC.

Men för 2026 ser det ljusare ut. Sverige visar tecken på stabilisering och även om det innan läget dess är helt normaliserat märks en svag men tydlig förbättring. Under årets två sista månader minskade antalet konkurser.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen