Uppgifter: Gabbard utreder presidentvalet 2020
Tulsi Gabbard, USA:s underrättelsechef, har i flera månader lett en utredning av presidentvalet 2020 – som Donald Trump felaktigt hävdar var riggat. Det uppger källor för Wall Street Journal. Uppgifterna kommer dagen efter att FBI genomfört ett tillslag mot en vallokal i Georgia.
Gabbard närvarade själv vid onsdagens tillslag, som enligt uppgifter syftade till att leta efter datorer och valsedlar.
Valet 2020, som Trump förlorade mot Joe Biden, är en prioriterad fråga i administrationen, uppger källor.
Bland arbetsuppgifterna för USA:s underättelsechef ingår bland annat att förse presidenten med information om nationella säkerhetsfrågor. Gabbard har petats från flera stora operationer, bland annat attacken mot Venezuela.
Underrättelsechefens arbete med att leta bevis för valfusk 2020 gör att Trump är nöjd med henne, uppger uppgiftslämnare.