Uppgifter: Kraftsamling i Belarus är en distraktion
Nyheten att ryska och belarusiska styrkor kraftsamlar i Belarus är sannolikt en avledningsmanöver, skriver det brittiska försvarsdepartement i en uppdatering. Förutom att uppvisa rysk-belarusisk solidaritet är målet sannolikt att få Ukraina att rikta om sitt fokus till den norra gränsen, enligt underrättelseuppgifterna.
Tidigare uppgifter pekade på att 70 000 belarusiska soldater och 15 000 ryssar deltog i en övning. Ryssland släppte en video, varpå Ukraina varnade för en ökad risk för en markoffensiv från Belarus.
Men:
”Ryssland saknar sannolikt förmågan att skapa stridsfärdiga formationer av den påstådda storleken – dess styrkor är upptagna i Ukraina. Den belarusiska militären har högst sannolikt minimal förmåga att genomföra komplexa operationer”, skriver britterna.