”Valåret 2024 lär stresstesta USA utan uppehåll”
Danmark och det amerikanska valet senare i år är två teman som tas upp på nyårsdagens ledarsidor.
Susanna Birgersson skriver om Danmark i sina ledare i både Expressen och Göteborgs-Posten. I Expressen konstaterar hon att Sverige har missat den utbildningsreform som rullat igång i grannlandet, som syftar till att öka jämlikheten mellan olika yrkeskategorier. I GP noterar hon att Danmark med sitt nyklubbade förbud mot att ”skända” heliga skrifter visade ”ligan av 57 muslimska länder att hot, våld och utpressning lönar sig”, efter upproret mot koranbränningarna.
På DN:s ledarsida blickar man framåt mot ett förmodat trassligt och uppslitande amerikanskt presidentval. Donald Trump skulle kunna bli president – om han tillåts ställa upp i valet. Om detta tvistar nämligen diverse domstolar, som alla verkar ha lite olika syn på saken.
Tidningen konstaterar att det nyss inledda året saknar motstycke i historien och ”kommer att stresstesta det amerikanska politiska systemet utan uppehåll”.