(Svenska Dagbladet)

Varför bry sig om valet? – SvD förklarar på en minut

Svenska Dagbladet inleder Almedalsveckan med ett grepp lånat från USA. I ett pedagogiskt 60-sekundersklipp förklarar tidningens politiska kommentator Göran Eriksson, ackompanjerad av Jenny Alvéns tydliga whiteboardskisser, förutsättningarna inför valet i höst.
Bland annat får vi veta att Kristdemokraterna ”kanske håller sitt sista tältmöte någonsin”.
Ezra Klein, tidigare bloggare på Washington Post och bakom nyhetssajten Vox.com, har sagt att syftet med ”explainer journalism” ska besvara frågan ”Varför ska jag bry mig”?. att göra nyheter mer lättsmälta genom att ”rosta dem till perfektion med en droppe olivolja och ett stänk havssalt”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen