(Markus Schreiber / TT / NTB Scanpix)

Washington Post: ”Europa upplever 9/11-stämning”

Europas muslimer upplever samma stämning som rådde i USA efter 9/11, skriver Washington Post i ett längre reportage i dag. Tidningen skriver bland annat om en 21-årig dansk student som felaktigt misstogs för att vara terrorist efter att ha setts läsa en bok om just USA efter terrorattacken 9/11. Den danske mannen fick sitt foto utlagt på nätet och i medier och jagades tills han själv kontaktade polisen och kunde bevisa sin oskuld.
– Jag tror att det som hände mig visar att rädslan för islam växer här. Alla tror att vi alla är terrorister, säger han.
Då var det al-Qaida, i dag är det Islamiska staten som sprider rädsla. Tusentals unga muslimer har tagit sig till Syrien och Irak för att kriga, enligt underrättelseföretaget Soufan Group. Och rädslan för att hatet ska ta sig uttryck i dåd runtom i Europa har fått även moderata muslimer att känna sig utpekade.
– Det här är en tid då islamkritiker ogenomtänkt ger sig på muslimer, säger Ali Kizilkaya, ordförande i Islamiska rådet i Tyskland.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen