Hem
Bild från klippet där Zelenskyj och Orbán pratar med varandra (Pravda)

Zelenskyj ses prata med Viktor Orbán i Argentina

Volodymyr Zelenskyj har på söndagen besökt Argentina där landets nye president Javier Milei svurits in. Utöver Milei har den ukrainske presidenten också träffat Paraguay, Uruguay och Ecuadors presidenter, skriver AP.

– Stödet och den starka enade rösten som Latinamerika visar Ukrainas befolkning i kriget för frihet och demokrati är viktig för oss, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Zelenskyj sågs också livligt prata med den ungerska premiärministern Viktor Orbán i ett klipp som ukrainska Pravda har publicerat. Klippet fångar inte upp något ljud men Orbáns pressekreterare skriver till Reuters att de båda pratade om Ukrainas inträde i EU, utan att nämna vad som sades.

I veckan ska EU rösta om ett ökat långsiktigt stöd till Ukraina och Orbán har hotat att stoppa förslaget.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen