100 000 kräver att Riikka Purra avgår efter skandalen
100 000 namnunderskrifter har samlats in för att tvinga Finlands finansminister Riikka Purra från Sannfinländarna att avgå, rapporterar Expressen.
Anledningen är att Purra för 15 år sedan bland annat skrev djupt rasistiska och i vissa fall våldsbejakande texter på en blogg.
Hela oppositionen har gått samman för att få till en misstroenderöstning mot Purra men då de inte samlar en egen majoritet valde talmannen Jussi Halla-aho att inte släppa igenom omröstningen.
”Det finns de som är upprörda över det välgrundade, rättvisa och historiskt motiverade beslut som jag har fattat”, skriver talmannen på Twitter på söndagseftermiddagen.
Bloggen som Purra skrev för var Jussi Halla-ahos, som tidigare var Sannfinländarnas ordförande.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen