Stefan Löfven och Fredrik Reinfeldt. (TT)

Löfven drar ifrån Reinfeldt i ny förtroendemätning

Socialdemokraternas Stefan Löfven ökar försprånget till Moderaternas Fredrik Reinfeldt när det gäller vem av de två som väljarna vill se som statsminister efter höstens val, enligt en undersökning Demoskop gjort för Expressen.
Bara 34 procent tycker att Reinfeldt är bäste man för jobbet, medan 46 procent föredrar Löfven, vars försprång har ökat från 3 till 12 procentenheter sedan april.
I mätningen av förtroendet för samtliga partiledare får Löfven högst snittbetyg, 3,39. På andra plats hamnar Miljöpartiets språkrör Gustav Fridolin med 3,16 och Reinfeldt återfinns först på tredje plats med 3,08 i medelbetyg.
– Oppositionen har vinden i ryggen och har haft så länge. Statsministern har inte lyckats skapa några uppvindar för sin egen position eller sin egen regering, säger statsvetaren Marie Demker till tidningen.

Mer om undersökningen:

Demoskop har på uppdrag av Expressen genomfört 1 278 intervjuer mellan 17-23 juni med en slumpmässigt telefonrekryterad internetpanel.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen