Vem granskar granskarna? Jo granskarna, menar DN. (Björn Larsson Rosvall / TT)

”Glamouröst slöseri”

Ledare för rasister? Det tycker Aftonbladets ledare. (HENRIK MONTGOMERY / TT)
Totalförsvar? Nej, NATO-samarbete kräver GP. (FREDRIK SANDBERG / SCANPIX)

Fredagens ledare berör allt mellan industrirobotar och Sverigedemokrater: Dagens Nyheter påpekar att politiker granskar varandra – vilket i slutändan leder till ett jävsförhållande.
Göteborgs-Posten lämnar hemmaplan och kräver besked om NATO-samarbete: ”Tjänar mer på klarspråk i stället för värnpliktsnostalgi”.
Expressen tycker att industrirobotar ersätter mänsklig arbetskraft vilket leder till ett kallare arbetsklimat.
”Sverigedemokraterna är ett rasistiskt parti”, skriver Aftonbladet och listar bokbål och dödshot från SD:are.

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Expressen (obunden liberal):

Göteborgs-Posten (liberal):

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen