(TT)

Ullgren: Högerpopulistiskt kampanjarbete i språket

”Ett språk måste få vara föränderligt och påverkbart för att kunna växa och följa med sina människor. Men det innebär inte att man ska ge upp inför de politiskt riktade attacker på språket som nu pågår”, skriver kulturjournalisten Malin Ullgren i en krönika i DN.
Som exempel på hur ”högerpopulistiskt kampanjarbete bedrivs med och i språket” nämner hon Svenska Dagbladets ledarskribenter, som gjort flyktingmottagandet synonymt med ”nationens undergång” samt ”främlingsfientlig” till ”någon som varnade i tid för risken med migrationspolitiken”.
Ett liknande smygande hatvokabulär kunde man se under andra världskriget, konstaterar Ullgren och refererar till boken ”LTI. Tredje Rikets språk”. Hon avslutar med att uppmana de som arbetar med svenska språket i sitt yrke att se upp ”vår tids språkgift”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen