Erdogan hotar jaga Twitter: ”De är skattesmitare”
Turkiets premiärminister Recep Tayyip Erdogan är åter på krigsstigen mot de sociala medierna i landet, rapporterar nyhetsbyrån AFP. I en intervju med turkisk tv kallar han mikrobloggen Twitter för skattesmitare.
– Twitter, Youtube och Facebook är internationella företag som grundats för profit, sa Erdogan och förklarade att Turkiet tänker se till att företaget följer lagar och regler.
– Twitter är samtidigt skattesmitare. Vi kommer att jaga dem, sa premiärministern.
Bakgrund:
Twitter blockerades i Turkiet den 20 mars i år efter att en anonym användare spridit hemliga ljudinspelningar med Erdogan – som pekade ut honom som inblandad i en korruptionsskandal. Turkiets telekommunikationsmyndighet tvingades senare häva blockeringen efter att landets högsta konstitutionella domstol förklarat den olaglig.
Invånarna har inte tillgång till Youtube sedan den 27 mars, trots att två domstolar förklarat att blockeringen måste hävas. (TT)