Finansministern öppnar för fler rut-tjänster
I en intervju med Dagens Nyheter säger finansminister Magdalena Andersson (S) att hon är beredd att bygga ut systemet med rut-tjänster för att på så sätt skapa fler arbetstillfällen för nyanlända flyktingar:
– Man kan diskutera att gå längre. Har någon bra idéer, är jag beredd att lyssna. För mig är det som är kostnadseffektivt viktigare snarare än ideologiska låsningar, säger hon.
Magdalena Andersson säger i intervjun att hon vill öka integrationen genom ”en subvention per individ”, till exempel att den som kommer hit med en utbildning ska kunna komplettera den snabbt och den som är lägre utbildad ska kunna få ett lönestöd.
– I grunden tror jag att vi måste se att de som kommer är individer och därför behöver olika stöd, säger Andersson.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen