Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Forsmark.
Forsmark. (Christine Olsson/TT / TT Nyhetsbyrån)
Klimathotet • Kärnkraftsdebatten

”Ledarnas löften om kärnkraft är orealistiska”

Av Joel Malmén
Publicerad: 6 juni 2024
ANNONS

Världens ledare ser till kärnkraften som en klimatlösning, men de uppsatta målen för utbyggnad är orealistiska, och kärnkraftsindustrin har en lång historia av att inte leverera vad den lovar. Det skriver den amerikanska kärnkraftsdebattören och författaren Stephanie Cooke på SvD Debatt.

Det skulle vara betydligt snabbare och billigare att satsa på förnybar energi som sol, vind, vattenkraft och geotermisk energi samt på att överföra, lagra och använda elektricitet mer effektivt, skriver hon.

”Vad som saknas är ledare som är villiga att gå emot sina egna, mäktiga, kärnkraftsbyråkratier och välja vägar som är mycket billigare, mindre farliga och snabbare att genomföra.”

ANNONS
Stephanie Cooke: ”Löftena om kärnkraft är inte realistiska”
debatt · Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg

Om debattören

Stephanie Cooke, tidigare redaktör för Nuclear Intelligence Weekly, författare till boken ”In mortal hands: A cautionary history of the nuclear age”.

Sex av tio vill att Sverige bygger ny kärnkraft
TT
Sverige skrev under global kärnkraftsdeklaration vid COP28 i vintras (2023)
Sveriges Television
Annons
Ta med familjen på höstlov — upp till 25% rabatt på två nätter hos Elite Hotels, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
KlimathotetKärnkraftsdebattenEnergi & råvarorKlimatpolitikPolitikEnergipolitikKlimat & miljöDebatt

Nytt styre säger nej till kärnkraftverk i Motala

Efter valet har Motala fått ett rödgrönt styre – som nu meddelar att man säger nej till att bygga kärnkraft i kommunen, rapporterar P4 Östergötland.

12 oktober, 10.39
Kärnkraftsanläggningen i Forsmark – en av de tre som finns i Sverige.

Energiutspelet: ”Nu har vi bråkat om detta i 46 år”

Statsministerkandidaternas syn på var Sverige ska vara år 2040 – med bland annat befolkningsfrågan, äldreomsorgen och klimatet i åtanke – var det tredje ämnet i kvällens duell i TV4.

12 september, 21.02
Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson (S) och Moderaternas partiledare statsminister Ulf Kristersson (M) under den avslutande statsministerduellen på TV4.

Obesvarade frågor om ny kärnkraft: ”Stor osäkerhet”

Det finns fortfarande stora frågor att besvara inför att regeringen och kommunerna ska besluta om ny kärnkraft, rapporterar Ekot. Det gäller bland annat den ansökan som Studsviks bolag Kärnfull Next lämnade in i våras om ny kärnkraft i Valdemarsvik.

3 september, 10.24
Regeringens pressträff om Vattenfalls kärnkraftsplaner. Arkivbild från 2025.

Studsvik har valt leverantörer i kärnkraftsprojekt

Det svenska bolaget Studsvik har valt att samarbeta med Samsung och GE Verona Hitachi för att leverera reaktorer. Tillsammans ska de utveckla fyra småskaliga reaktorer med en sammanlagd effekt på 1,2 gigawatt, står det i ett pressmeddelande.

3 september, 08.08
Rolls Royce SMR, testanläggning utanför Sheffield. Arkivbild.